f

Uue viinamarja kiletunneli rajamine

Kõik sai alguse 2018. aasta kevadel, kui tuli PRIA poolt positiivne vastus 'Väikepõllumajandustootja toetuse' taotlusele. Kuna taimede müügihooaeg oli täies jõus, siis pidi kasvuhoone plaan veidike edasi lükkuma. Esimene füüsiline tegevus õiges suunas algas välja valitud platsi ettevalmistusega oktoobris. Iga unistus tuleb raske tööga välja teenida.

Plats ei olnud ideaalne- puhas, sile ega lage. Nimelt oli jäänud sinna kunagised pirnipuude alused, mis tuli välja kaevata. Meie õnneks tuli välja, et pirnipuu on ka hea pillipuu. Kohalik pillimeister tuli appi ja võttis ettejäävad puud maha. Ja ei, seal ei olnud head uut pirnisorti.

Eraldi sai tellitud kopamees, kes üritas nendest juurikatest jagu saada.

Silm kohe puhkas. Suur mure sai lahendatud, kuid talv tuli kiiremini kui ootasime ning asjad jäid jällegi soiku.

Kevadel sai pidevalt käia piilumas, kas lumi on ikka ära sulanud.

Kui siis lõpuks 30. märtsil oli lumi juba piisavalt taandunud, et saaks postvundamendi valada ja oksahunniku ära põletada.

Platsil oli lisaks ülevalt alla kaldele veel ka vasakult paremale kalle. Just selle viimase parandamiseks sai tellitud mitu koormatäit sõelutud mulda.

Mullaveoga ei läinud kõige lihtsamini. Soov oli kevadel see töö kiiresti ära teha, kuid loodus tahtis teisiti. Nimelt maa oli veel märg, ning üpriski suur traktor suutis kaevata ennast põhjaga vastu maad mulla sisse.

Juba aprilli keskel oli võimalik muld paika vedada ja ilusti siledaks tõmmata.

Ootusärevus on selleks hetkeks juba päris suur, sest kohe-kohe peaks saabuma kiletunneli karkass.

Kuid enne veel on vaja väikesed ettevalmistused teha. Nimelt oleme õppinud eelnevate kiletunnelite pealt, et peenramaterjali kasutamisel tuleb see kindlasti laiem varuda, kui on kiletunnel. Vastasel kombel hakkab umbrohi kasvuhoone kõrvalt sisse pressima. Seega tuleb see paigaldada enne karkassi.

Ja siis tuli karkass!

Kui tavaliselt on meie talus tehtud talgupäev kile peale tõmbamiseks, siis innovaatiliste lahendustega tehti see töö ära 3 inimesega.

Kui meie Türi lillelaadalt tagasi jõudsime, oli esimene kilekiht juba peal.

Õppimiskoht järgmiseks korraks- tuleb jälgida, et kõik puidust osad oleksid enne ära immutatud! Hiljem ei ole seda üldse nii hea teha.

Kuid mida me oleme juba õppinud- pingutusnöördi peavad tugevad olema. Varasema pallinööri asemel kasutati UV- kindlaid karjuselinte, mis sisaldavad ka traati.

Uksed ees ja valmis!? Ei, siit saab alguse suur töö.

Enne kui liigume edasi viinamarjade istutamise juurde, siis kiletunneli ümbert sai muld ära freesitud ning peenravaip peale pandud. Miks nii palju musta materjali? Seda saab loodetavasti näha juba järgmine aasta.

Viinamarjasortide istutamine

Kui on vaja ikka 100+ taime istutada, siis tuleb moodsam tehnika appi võtta.

Ideaalis tuleks teha 50x50x50cm auk. Kuidas see ütlus oligi- tehke meie sõnade, mitte tegude järgi.

Augu põhja sai pandud oma ponide sõnnikut ning korralikult veega uputatud.

Istikud tuleks istutada vähemalt 5 cm sügavamale kui nad enne olid. Kui see ei ole lehtede tõttu võimalik, saab jätta väikese lohukese, mille saab hiljem mullaga täita.

Esimene viinamarjasort, mis sai maha istutatud oli 'Agat Donskoi'- magus, krõmps lauaviinamari. Ise kasvatamise eeliseks on juba õiekobaratega taimede valimine. See oli üks kahest sordis, mis andis 2019 aastal ka marju.

Teine sort, mis kandis oli 'Rondo'- hea nii söögiks kui ka veini tegemiseks. Rondo'ga on meil eelnev kogemus, et talveks ei pea kasvuhoones maha painutama ega katma. Seepärast saigi Rondo istutatud nurka.

Minu käest on palju küsitud, kui suureks viinapuu kasvab. Eks eri viinamarjasortidel ole erinev kasvukiirus. Kevadel istutatud taimede puhul jäävad minu käed väikeseks, et viinapuu kasvu kõrgust näidata. Sellepärast peab ka kohe viinamarjade toestamise peale mõtlema.

Istutamiste vahepeal käib ka usin mõttetöö- viinamarja toestuse prototüübi arutelu. Eesmärgiks oli, et terve istutusrida käib korraga maha. See tuleb kasuks sügisel, kui on vaja hakata viinapuude katmisele mõtlema.

Viinamarjade toestuse disainimisel jäime pidama kaheosalisele toestusele. Viinapuude toestuste alumised osad tuli maasse taguda. Ülemine osa käib poldiga alumise osa külge, seega polt käitub vajadusel kui liikuv hing. Ülevalt sai viinapuude toestus kinnitatud karkassi külge. Kokku monteerimine käis kui konstruktori mäng.

Tagant järele vaadates tundub see kõik nii lihtne, kuid see ei olnud nii. Siin sai ikka korralikult higi valatud. Kuumal päeval kiletunnelis postide maasse tagumine on kohaliku jõusaali eest!

Umbrohu vältimiseks sai peenravaip vaiadega maasse kinnitatud. Taimede ja postide kohta tegime peenravaipa augud, mis sai leegiga üle käidud, et ei hakkaks hargnema.

Peenravaibaga sai koos paigaldatud tilk-kastmissüsteem. Iga taime juurde läheb eraldi peenike voolik. Öökülmade kaitseks on hea ka ülevalt kastmine. Et saaks ikka rohkem tööd teha ka öösel, läheb vaja ka valgustust. See sai paigaldatud koos kastmissüsteemiga.

"Küll see FIE on ikka imelik loom. Et ei peaks 8-5ni tööd tegema, teeb ta päevas 16h tööd."

Kui eelmised read said ilusti kevadel ära istutatud, siis järgmine rida tekkis juba suvel. Seda, et aeg on edasi läinud, on näha ka potitaimede pealt.

Suvel istutatud taimedel ei ole kiire toestamisega. Alguseks sobib ka istikuga kaasas olev toestuskepp.

Neljanda rea istutamise juures jäi aukude kaevamise ja viinamarjade istutamise vahele ligi kuu aega. Varasemalt istutatud taimede kasv on olnud meeletu! Neljas ja esialgu ka viimane rida said istutatud 31. augustil.

Lõppu jäi veel natuke ruumi ka oma soovinimekirja jaoks ehk sortide jaoks, mille puhul taimi ei olnud hetkel kuskilt võtta.

Viinapuude talvitamine

Sügis tuleb viinamarja kasvuhoones alati värvikirev. Oktoobri lõpus alustasime tagasilõikust ning kui lehed olid juba pruunid ja praktiliselt lahti, sai alustada viinamarjade katmisega talveks.

Pimedal ajal sai korralikult ka LED lambid ära testitud. Kaugelt vaadates pimedal ajal helendab kasvuhoone kui valge jaaniuss!

Seni oleme viinapuid katnud turbaga/mullaga. See hõlmab enamasti väikese kraavi kaevamist ja viinapuuokste mahapainutamist ning mullaga katmist. Kevadel vaja jälle põõsad üles kaevata ja toestada.

Kui uue kiletunneli näol endale tööd juurde teeme, siis peame ka mõtlema töö optimeerimise peale. Tahtsime proovida viinapuude katmist pakasekaitse kangaga. Kasutasime nii 200g/ruutmeetrile kui ka 300g/ruutmeetrile kangast, sest parasjagu oli neid müügil.

Toestused said karkassi küljest lahti võetud ning koos taimedega maapinnale pandud. Selleks oli enne vaja muidugi trossid lõdvendada ja lahti võtta. Nagu ikka esimesel korral kõik ei pruugi kohe sujuda. Avastasime, et ühele reale said trossipingutid valesse otsa pandud. Kuid seda on lihtne vahetada.

Kahjuks ei olegi pilti taimede maha painutamisest. Aga nii nägi välja kiletunnel veebruaris, kui leidsime aega kolmanda rea toestuste paika panemise jaoks. Kolm viinamarjarida neljast said pakasekaitsekangaga kaetud, viimasele reale panime talvekatteks turvast. Kuna 4. real puudus veel kastmissüsteem ja materjal oli ka kokku panemata, oli lihtsam seda katta turbaga.

NB! VÄGA OLULINE! Pakasekaitsekanga alla said pandud meeletu kogus hiirelõkse! Soovitan soojalt Supercat hiirelõkse. K-rauta töötajad küll vaatavad natuke viltu ja tunnevad hiirtele kaasa, kui nii palju neid korraga osta. Kokkuvõtvalt oleme sealt katete alt püüdnud üle 50 hiire! Üle nädala sai lõkse kontrollimas käidud. Mõtle vaid, mis kahju oleks teinud 50 hiirt terve talve 70 viinapuuga!

Üks väike nipp ka Supercat hiirelõksudele. Sööda katet ei ole vaja ära võtta, hiired tulevad ka lõhna peale kohale. Seejuures kestab lõks ka kauem.

Teine väike nipp on hiirelõksud nööriga kinni siduda. Sest isegi ka seljuhul jalutab mõni lõks lihtsalt minema. See-aasta oli lund ka harva, seega ei saanud jälgida, kuhu see lõks siis lõpuks jõudis.

Poest soovitati ka hiirepeleetamiseks masinat/seadet, mis teeb häält ja laineid. Kuid see seadeldis vähemalt minu kehale teeb haiget/ebamugavustunnet.

Viinapuud kevadel

2020.a alustasime viinapuude lahti võtmisega 4. aprillil. Pakasekangas oli vaja pealt ära võtta ja kokku rullida ning hiirte eest ära peita. Viinapuude toestused üles tõsta ja viinapuud trossidele kinnitada.

Tulevaste öökülmade kaitseks sai peale pandud õhuke katteloor. Avastasin, et sai natuke lühike katteloor ostetud, kuid madalamale trossile pannes töötab ka.

Keskmise katteloori all on potitaimed, mida saab juba osta meie e-poest!

Mida tõi aasta 2020

Kuna kevad maal on meeletult ilus aeg, siis panen siia palju pilte just sellest ajast. Esimene põnevust/ärevust tekitav hetk oli viinapuude talvitumist kontrollides. Kui palju on hiired kahju teinud? Kui palju pungi on kevadeks säilinud? Ikkagi esimene kord pakasekaitse kangast kasutades.

Õnneks hiirte kahjustusi ei olnud märgata. Leidus kaks viinapuu taime, mille oksad ei talvitunud, kuid juba oli näha maast tulemas uued pungad. Arvatavasti ei olnud varred piisavalt puitunud. Kahjuks jäi küll saak neilt taimedelt tulemata. Talvitumise üle muidu kurta ei saa. Osad augusti lõpus istutatud väiksemad taimed ei pistnud ka punga välja. Lähemal uurimisel selgus, et istutusaugus, taimede all oli suur auk. Nimelt tuleb meil ka muttidega maadelda. Arvatavasti meeldis muttidele augu põhja pandud sõnnikust putukaid süüa ja järgi jäi suur auk. Ei olnud sõnnikust jälge, viinapuust rääkimata. Muttide nahka võib kirjutada umbes 4 viinapuu taime.

Kattelooride all oli rohelistel võrsetel hea kindel olla. Tegelikult ei suutnudki miinus kraadid sel kevadel kasvuhoonesse tungida, katteloorist rääkimata, kuid sellele olid lähedal.

Lemmik tegevus kevadel oli laskmata karu nahka lugeda, ehk lugeda õiekobaraid ning uhkust tunda eelmise aasta töö üle.

Mõtteteri järgmiseks aastaks. Kiletunnel sai ära koristatud ja põrand ilusti ära pühitud enne õitsemise algust. Sellega tasub järgmistel aastatel natuke oodata, sest kohe pärast õitsemist on maa täis õiepuru.

Õitsemine möödus ilusasti. Eriti üllatast meid sort 'Rondo', mille ühe taime peal oli 70 õiekobarat.

August tuli kiiresti ning kobarad hakkasid juba värvuma.

Räägime saagist

1. aasta saagiga jäime väga rahule. Kokku saime sealt umbes 140 kg. Seda tegelikult praktiliselt ainult äärmiste ridade pealt. Marjade kasutus oli endale söögiks, Viinamarjapäeva näituseks, müügiks ja maitsmiseks, Lillerallil müügiks ja maitsmiseks ning paar korda sai ka Tallinlastele söögiks viidud.

Selle aasta suurim probleem oli kärbestega. Nimelt suvel esines periood, kus korraks läks külmaks ja kohe peale seda uuesti väga soojaks. Selline temperatuuri kõikumine lööb paljud marjad lõhki. Lõhkised marjad hakkavad käärima ja meelitab ligi kärbseid. Teiseks, tuleks tasakaal leida lindudega. Alguses käisid linnud kasvuhoones kärbseid söömas. Kuid kui marjad värvuma hakkasid, siis proovisid ka neid ning hakkas maitsema. Ning madalalt maapinna lähedalt käis keegi teine veel näksimas. Kõige kergem aga siiski tüütu probleem oli seotud poti taimedega. Nimelt maha istutatud viinapuudel on tilkkastmine, kuid potitaimedel keskel oli piserdus. Piserdus oli nii lai, et piserdas ka äärmiste ridade taimede peale. Kuna vesi on meil siin paene, siis tekkisid veeplekid marjadele. See vajas lihtsalt ekstra tööd marjade pesemisel.

Mida proovida järgmisel aastal? Kõigepealt jälgida temperatuuri paremini, selleks on juba paigaltatud kasvuhoonesse temperatuuri andur. Plaan on lisada veel teinegi andur kasvuhoone keskele. Üks uks on juba automaatne, kuid ka teine on plaanis teha automaatseks. Oleme investeerinud ka kärbse püünistesse, katsetame ja vaatame mis toimib. Potitaimed on plaanis edaspidi kasta veevannidega, vältimaks piserdamist.

Lemmikud 2020

Kõige esimene ja kõige viimane sort, mida me ise sõime sellest kiletunnelist oli Aljošenkin. Seda sai müüa juba augusti alguses. Aljošenkin kannab võimsalt ning on tugeva kasvuga. Nimelt jõudis Aljošenkin teha läbi kaks õitsemist. Esimesed kobarad olid 1-4 punga peal ja hiljem tulid kobarad ka veel u 8-12 punga juurde, mis said valmis oktoobris.

Klientide lemmikute hulka kuulusid 'Madleine Royale' ja 'Red Swensson'. Esimene neist on ka väga võimsa kasvuga ning oli ka sel aastal väga saagikas. Teise puhul tunnustati mõnusat siidist maitset, kuid kahjuks seda kõigile soovijatele ei jätkunud. Järgnevatel aastatel ootame paremat saaki.

Kuna 2019 aastal istutatud sortidest kandsid vaid pea pooled, siis 2021 on oodata uusi põnevaid sorte müügiks.

Kõrvalepõige kiletunneli kõrvale

Lisaks viinamarja maiastele, leidub meil siin ka mustikasõpru. Kiletunneli kõrvale sai kaevatud 40m vagu ning sisse pandud puhast turvast. Sinna sai istutatud 40 kultuurmustika põõsast. Kõrval on kasvamas vaarikasort 'Polka'. Järgmisel aastal on vaja ka kastmissüsteem tekitada neile.

Mida tõi aasta 2021

2021. aasta oli üks väga eriline aasta. Nimelt sündis augustis uus ilmakodanik, 7.põlvkond Roogojal. Tervet 2021. aastat saadab alatoon, et tegime mis jaksasime ja läks nagu läks.

Taimed said katte alt välja võetud 17. aprillil. See oli natuke hilja, sest pungad olid juba natukene välja kasvanud ning pakasekaitsekangast ära võttes sai nii mõnigi ära murtud. Jällegi sai pandud kohe peale pakasekanga eemaldamist ka tavaline katteloor. Mingi miinus käis kevadel kasvuhoones ära, sest katteloori alt välja ulatunud võrsed oli külmanäpistatud. Seda õnneks oli vaid mõnes kohas. Katteloor ei tohi olla ka kohe võrse vastas, sest on oht need ära kõrvetada.

Kevadel sai ka üks suur töö tehtud. Seni oli kasvuhoones täis istutatud 3,5 rida. Nüüd sai kambakesi istutad juurde 1,5 rida ehk ka keskmine rida. Kuna taimed esimesel aastal väga palju pikkust ei vaja, siis saime ka sel aastal keskmisesse vahesse mahutada potitaimed.

2021. aasta on ametlikult 3. aasta esimestena istutatud taimedel ehk esimene ametlik saagi aasta. Ja saagiga võis rahule jääda. Meilt on palju küsitud, kas saaki peaks ka normeerima, enamasti tuleb vastuseks, et ei pea. Selle aasta suur õppetund oli, et liiga ahneks ka ei saa minna. Saak oli suur, aga probleeme tekkis marjade valmimisega. Juhtus, et üks varajasemaid sorte, mis meeletult kandis, sai oodatust palju hiljem valmis.

Lemmikud 2021

Kõige saagikamad sordid sel aastal: Anzeelika, Vodograi, Agat Donskoi, Matjas Janoš, Aljošenkin, Somerset seedless, Nadezda Azos. Lemmik sordiks endal sai Anzeelika- säilis hästi, sai ilusti valmis, suured kobarad, mõnus korjata, väga hea maitsega krõmpsuv lauaviinamarja sort.

Mida tõi aasta 2022

Taimed said katte alt välja võetud 13. aprillil. Selle kevadine suur tegu oli uue kasvuhoone rajamine. Kuna eelmine kevad sai siia kiletunnelisse istutatud ka 5, keskmine rida, siis sel aastal enam potitaimed ära ei mahtunud. Nende jaoks saigi uus ja palju väiksem kasvuhoone rajatud. Teine suur töö oli uuele istutusreale toestuse paigaldamine.

Selle aasta eesmärgiks oli jälgida, et liiga palju kobaraid ja võrseid ühele taimele ei jääks. Sai tehtud tugevam kevadine lõikus. Ja see oli ka oluline aasta, sest eelmisel aastal istutatud sordid olid kõik uued sordid meie talus. Seega kevadel oli põnev oodata, kas uued sordid kannavad ja kui palju.

Lemmikud 2022

Mõned uued sordid kandsid nii palju, et sai vaid ära proovida, mõningaid sai lausa müügiks korjatud, kuid Viinamarjapäeva näitusele jõudsid siiski veel vähesed. Varasematest sortidest üllatas: Prozratsnõi- hiline sort, väga suure marjaga, väga hea maitsega; Golubena Nou maitset väga kiideti, tal on tavaliselt probleem lõhenemisega, aga see aasta suutsin seda kuidagi vältida; Vizantia oma suurte kobaratega ja saagikusega.

Uutest sortidest nii palju, et sain ära proovida umbes 2/3. Nende puhul tekkis seni vaid paaril korral kahtlus, et äkki see sort ei ole seda väärt. Võib öelda, et uute sortide puhul on mul lootused kõrged. Nende seas oli sorte, millel sai juba ühe kobara põhjal öelda, et siit tuleb midagi vinget. Loodame lihtsalt, et neil ka saagikust järgmine aasta oleks.

Külastamine

Roogoja talu on võimalik ka külastada. Rohkem infot siit. Viinamarjahuvilistel soovitan külastada meid Viinamarjapäeval. 2024. aasta Viinamarjapäev toimub 7.-8. septembril. Siis saab piiluda nii meie uude kiletunnelisse kui ka läbi jalutada vanemast viinamarja džunglist. Iga aasta teeme ka pika viinamarjade degusteerimise laua, koolituse ja ekskursiooni. Lisaks on võimalik nii viinamarju kui ka viinapuid koju kaasa osta. Sissepääs Viinamarjapäevale on 5€.