Avaleht Elulõngad Viinamarjad Sidrunväändik Õunasortide aretus Roosisortide aretus Artiklid
Näitused Elulõngaraamat E-pood Aiakülastus Laadakalender Karla küla  aiandustalud Kontakt

AIAKÜLASTUSPÄEV LILLERALLI 2018 toimub 4.augustil 2018.a.

             

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Roogoja talu on üle saja aasta vana ja on välja ostetud 1899. aastal. Talu suuruseks on 43.3 ha ning ta asub Pirita jôe haru - Kuivajôe kaldal. 1949. aasta sügisel oli Roogoja talu sunnitud astuma kolhoosi, kus oli 1990-nda aasta kevadeni. Talu peremeheks sai peale Eesti Pôllumajanduse Akadeemia lôpetamist Taavi Kivistik, kes on Roogoja talus viies pôlvkond. Tegevusaladeks on olnud alati taimekasvatus, loomakasvatus, aiandus ja mesindus.

1960-ndatel aastatel ehitati Uno Kivistik'u eestvedamisel Roogoja talu pôldudele Joh. Lauristini nimelise kolhoosi aiand. Oma põhitöö kõrvalt huvitus Uno Kivistik sordiaretusest. Hulgaliselt tehtud ristlustega õunapuude ja roosidega sai aretaja palju perspektiivseid hübriide, millest on saadud üle 20 uue õunapuu- ja üle 50 roosiaretise.

1974. aastal algas elulõngade kasvatamine Roogoja koduaias. Olles kogunud suure hulga elulõngasorte nii Baltikumist kui teistest endistest NSVL-i vabariikidest , tekkis Uno Kivistikul soov ise hakata tegelema elulõngade sordiaretusega. 1979.a tegid Aili ja Uno Kivistik esimesed elulõnga ristlused kolhoosi aiandi vahekoridorides.

 

Üheks esimeseks õnnestunud hübriidiks sai ''Valge Daam" ,

 mis innustas edaspidi tegema intensiivsemalt aretustööd. Aastatel 1979-1992 on tehtud üle 1000 erineva ristluskombinatsiooni üle 40 erineva sordiga. Üles on kasvatatud ja 6-7 aasta jooksul kontrollitud enam kui 6000 hübriidi, millest on esialgselt välja valitud üle 250 perspektiivse hübriidi.

 

Need on istutatud eraldi asetsevasse kontrollistandusse. 

140-le hübriidile on antud sordinimi. Meie elulõngahübriidid on osalenud riiklikes sordivõrdluskatsetes Leedus, Lätis ja Eestis. Roogoja talu kollektsioonis on 23 elulõnga looduslikku liiki ja üle 270 sordi ning hübriidi. Käesoleval ajal me uusi ristlusi enam ei tee, kuid selekteerime veel seni üleskasvatatud hübriide. Kuna Roogoja talu on teadaolevatest elulõnga aretuskohtadest kõige põhjapoolsem (58 paralleel), on meie elulõngade peamiseks aretussuunaks selliste sortide saamine, mis oleksid suhteliselt madalama kasvuga ja annaksid rikkalikult õisi igal aastal üheaastastel võrsetel. Seetõttu soovitame just meil aretatud sorte kasvatamiseks Põhjamaades. Kuna Eesti tingimustes ei õnnestu säilitada üle talve vanu elulõnga võrseid, lõikame nad sügisel kõik 5-15 cm kõrguselt ja katame turbaga.

Roogoja talu üheks tootmissuunaks on elulõngaistikute tootmine. Neid on võimalus tellida sügisel oktoobri- ja novembrikuul järgmise aasta kevadeks. Paljunduses on üle 70-ne erineva sordi ja hübriidi. Istikuid oleme turustanud nii 1- ja 3-liitristes kilekottides kui ka paljasjuursetena. Külastage ka meie e-poodi. Samuti on istikud müügil kohapeal kevadest sügiseni.